Erkeklerin Yeri

Entele Otu (Bit Otu)
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Blog
 4. »
 5. Entele Otu (Bit Otu)

Entele Otu (Bit Otu)

Erkeklerin Yeri Erkeklerin Yeri -
259 0

Entele otu, genellikle insanların saçları için kullanmak istediği bir bitki türüdür. İnsanlar genellikle çevresinden veya internet ortamındaki reklam veya makalelerden görerek üzerine araştırma yapmaktadır. Örneğin: -entele otu kullananların yorumları- -entele otu faydaları- veya -entele otu saç- şeklinde. Bu yazımızda da sizlere entele otu (bit otu) hakkında olabildiğince detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Hazırsanız başlayalım.

Entele Otu (Bit Otu)

Entele Otu (Bit Otu)

Otsu bir bitkidir ve düğün çiçeğigiller familyasındandır. Bit otunun çiçeklerinin rengi ise mordur. İçeriğinde sabit ve uçucu bir yağ ve çeşitli alkaloitler bulunmaktadır. Hindistan’da yetişen bir bitki türüdür ve aynı zamanda ülkemizde de İzmir ve Manisa çevrelerinde yetişmektedir. Bu bitkinin boyu 1 metreye kadar uzamaktadır.

Entele otunun halk arasında bilinen diğer isimleri ise; Bit Otu, Mevzek, Henkel Otu, Sabadilla, Sabadille, Sabadilla officinalis, Hazeran, Göz Soğanı ve Papaz Otu şeklindedir.


UYARI!!!

Tam da burada önemli bir uyarıda bulunmamız gerekmektedir. Bu bitki türünün zehirli oluğu söylenmektedir. Bu yüzden ne olursa olsun, sağlık konularında öncelikle doktorunuza danışmanız sizlerin yararına olacaktır.

Ayrıca bu bitkinin içerisinde zehir bulunduğu söylenmektedir.

Makalemizin oluşturulmasında, internet ortamında bulunan bilgileri bir araya getirerek, söz konusu bitki hakkında merak edilen soruları cevaplandırma gayesi güdülmektedir.


Entele Otu (Bit Otu)’nun Faydaları Nelerdir?

Entele otu ne işe yarar? Bu tarz bir sorunun cevabını araştırdığımızda karşımıza şu bilgiler çıkmaktadır. (Bu bilgiler genel olarak orada veya burada yazan bilgilerdir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.)

 • Bu bitki, saç içerisindeki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.
 • Saçlarınızda meydana gelen bakteri ve kepek gibi olumsuz durumların oluşmasını engeller.
 • Saçların uç kısmındaki kırılmaları engeller.
 • Saçlarınızın uzamasına ve bakımını yapmanıza yardımcı olur.
 • Dökülen saçların tekrar çıkmasına yardımcı olur.
 • Saçlara parlaklık kazandırır.

Bu listedeki bilgiler entele otunun saçları uzatma konusunda ve yine saçların bakımına yönelik faydaları açısından dikkat çekmektedir ancak bu bilgilerin tamamen doğru olması üzerine bir ihtimalden bahsetmek güçtür. İnternet ortamından genel olarak yazılanlar bu şekildedir.

Zararları Nelerdir?

Yukarıdaki faydalarının yanı sıra bu bitkinin içerisinde zehir bulunduğu söylenmektedir. Bu yüzden doktora danışmadan kullanmak ciddi sağlık problemlerine sebep olabilir. Yine de zararları konusunda şunlar söylenmektedir.

 • Bu bitkiyi kullanacağınız esnada, kullanmak istediğiniz kısımda veya kullanırken bulaşabileceğini düşündüğünüz vücudunuzun herhangi bir kısmında açık yaranız bulunuyorsa veya derinizde çatlak varsa kesinlikle kullanmayınız.
 • Göz çevrenizde asla kullanmayınız. Göz çevrenize gelmemesi adına her türlü önlemi mutlaka alınız.
 • Mutlaka eldiven kullanınız.
 • Bit otunu kaynatırken kullandığınız kabı asla başka bir şey için kullanmayınız.

Listedeki maddeleri okurken pek doğal olarak heyecanlanmış olmalısınız. Çok tehlikeli sonuçlara sebep olabilir. Lütfen dikkatli olunuz.

Entele Otu (Bit Otu) Nasıl Kullanılır?

Bu bitki türünün nasıl kullanılacağına dair birçok soru olabilir. Yine internet ortamından yazanlara baktığımız zaman karşımıza şu formüller çıkmaktadır.

Aşağıda paylaşmış olduğumuz formüller tarafımızca denenmemiştir. Ayrıca entele otu spreyi ve entele losyonu şeklinde ürünler olduğuna dair araştırmalarımız sonucunda bilgilere de ulaşmış bulunmaktayız. Doktorunuzun tavsiye etmesi halinde dilerseniz bu tür ürün çeşitlerini de değerlendirebilirsiniz.

 • 1. Formül: Birinci formül için gerekli olan malzemeler şu şekildedir; 10 gram bit otu, 2 su bardağı kadar elma sirkesi ve 2 bardak su. (Bardak boyu -su bardağı-)

Formülün Yapılışı: Elde ettiğiniz bu malzemeler ile şu biçimde bir hazırlık yapabilirsiniz. 2 bardak suyun içine sirkeyi dökünüz. Daha sonra 10 gram olarak edinmiş olduğunuz otu içine atarak kaynatınız. Söz konusu kaynatma işlemini, suyun yarısı buharlaşana kadar devam ettirip ardından soğutmaya bırakın. Tüm bunları yaptıktan sonra geriye kalan tek şey; saç diplerinize masaj yaparak 1-2 saat kadar bekletmeniz. Ardından yıkamanız yeterlidir. (Olası risklerden dolayı mutlaka dikkatli olunuz.)

 • 2. Formül: İkinci formülde ise edinmiş olmanız gereken malzemeler şu şekildedir; 10 gram bit otu, badem yağı ve Bepanthene.

Formülün Yapılışı: Bu yönteme başlamadan önce saçlarınızı yıkayın. Daha sonra bir cezvenin dörtte üçünü suyla doldurun. 5-10 gram kadar otu içine attıktan sonra suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Ardından tohumları süzün ve ılımasını bekleyin. Bu aşamadan sonra almış olduğunuz tüpteki Bepanthene’i ve badem yağını suya katıp karıştırın. Ortaya çıkan karşımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve bir naylon poşeti başınıza bağlayıp 10-15 dakika boyunca fön makinası ile kurutun. Bir müddet bekledikten sonra da naylonu çıkartıp, saçlarınızı tekrar yıkayın. (Olası risklerden dolayı mutlaka dikkatli olunuz.)

Entele otu saç uzatma, bu formüllerin uygulanması durumunda; saçların normalden daha hızlı uzaması ve incelmiş – seyrelmiş olan saçların güçlenmesi gibisinden söylemler mevcuttur. (En doğru adım doktora danışmaktır.)

Bit Otu Neden Yasaklandı?

Entele otu neden yasaklandı? sorusuna dair araştırma yapmamız halinde karşımıza çıkan bilgiler şunlardır;

Bu bitki türü içerisinde zehir barındırdığı için yasaklanmıştır. Makalemizin yukarı kısmında da bahsettiğimiz gibi halk arasında kullanılan birçok adı bulunmaktadır. Bu bitkinin diğer isimleri ile satılmaya çalışıldığı gibi durumlarla karşılaşmanız halinde lütfen dikkatli olunuz. Bu otu elde etme imkanınız bulunmaktadır. Birçok alışveriş sitesinde vs. satılmaktadır. Ancak tehlikeli oluşundan ötürü birçok kez belirtmiş olduğumuz gibi doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Bu konuda şunu da belirtelim ki yasaklanma durumu hangi kurum veya kuruluş tarafından yapılmıştır bilgimiz bulunmamaktadır. (Bu detaylı araştırmanız yararlı olacaktır.)

Entele Otu (Bit Otu) Fiyatı Ne Kadar?

Bu otun fiyatı kilo bazında epeyce yüksektir ve bu nedenden dolayı da piyasada gram bazında satılmaktadır. Örneğin bir web sitedeki satış fiyatına baktığımızda 10 gramı 287 Türk Lirası olarak karşımıza çıkmaktadır.

(Bu fiyatlar zamanla değişkenlik gösterebilir. Ayrıca aynı ürünün farklı web sitelerde farklı fiyatlarla sunulması da pek muhtemeldir.)

Entele Otu Kullananların Yorumları

Bit otu kullananların yorumları, bazı web sitelerinin yorum kısımlarında bu otu kullandığını iddia eden insanların yorumları şu şekildedir;

 • ”evet denedim… ve saçlarımı yaktı koparttı attı.”
 • ”çok haklısın tatlım..entele zehirli ve çok zararlı.. çok geçmiş olsun”
 • ”sakın ha bebek emzirirken kullanma.zehirli bitki.açık yaraya falan temas etmemesi gerekiyormuş.bide 4aylık bebek kesinlikle böyle zehirli bi ottan etkilenir.saçlar bebeği riske atmaya değecek kadar önemli değil.”
 • ”ben entele otunu kullandım. gerçekten çok hızlı uzattı saçımı.”
 • ”Her söylenene inanmayın ya herkesin saç yapısı farklı birine iyi geldi diye sanada iyi gelecek diye bi garanti yok bence.”

Gördüğünüz üzere birçok olumlu veya olumsuz yorum bulmak mümkün. Bu yüzden daha önce çokça kez belirttiğimiz gibi en doğru hareket önce doktorunuza danışmaktadır.

Bit Otu Nerede Bulunur?

Entele otu (bit otu), birçok insan tarafından bilinen web sitelerde zaman zaman satışa sunulmaktadır. Sipariş vermeniz halinde edinebilirsiniz. Ancak ilgili ürün hakkında detaylı araştırmalar yapmanız en doğru hareket olacaktır.

Sağlık konularında birçok kez düşünmeden hareket etmeyiniz.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Ketojenik Diyet ile 2 Haftada 12 Kilo Vermek

Bu makale, söz konusu bitki türüne yönelik merak edilen soruları cevaplandırmak amacıyla; internet ortamından edinilen bilgilerin toplanmasıyla oluşturulmuştur. Söz konusu otu satmaya yönelik çaba içerisinde olan web siteleriyle herhangi bir bağımızın olmadığını bilmenizi isteriz. Sağlık konularında en doğru hareketin doktorunuza danışmak olduğunu unutmayınız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir