Erkeklerin Yeri

Bohem Ne Demek?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Blog
  4. »
  5. Bohem Ne Demek? (Detaylı Anlatım)

Bohem Ne Demek? (Detaylı Anlatım)

Erkeklerin Yeri Erkeklerin Yeri -
40 0

Bohem ne demek? Bohem kavramıyla karşılaştığınız zaman ne anlama geldiğini merak etmeniz pek doğal. Bu makalemizde sizlere ilgili kavram hakkında olabildiğince detaylı bilgiler vermeye çalışacağız. Hadi gelin hep birlikte ”Bohem Ne Demektir?” ve ”Bohem Nedir?” sorularının cevaplarına bakalım.

Bohem Ne Demek?

Bohem nedir? Birçok kişinin belki sosyal medyada ve belki de çevresinde görmüş olduğu bir giyim tarzıyla karşılaşmış olduğu bu kavramın ne anlama geldiğini merak etmesi pek doğal. Özellikle son yıllarda gittikçe daha da popülerleşen bu kavramı hayatımızın her alanında kendisini gösterebilmiş durumda.

Bohem Ne Demek?

Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre bohem : Yarınını düşünmeden günü gününe tasasız, derbeder bir yaşayışı olan (kimse veya topluluk) demektir.

Söz konusu bu kavram belirli bir tarihsel sürecin içerisinde yer almaktadır. Fransız İhtilali’nden sonraki yıllara kadar dayanan bir geçmişi bulunan bu kavramın ne demek olduğuna daha detaylı bir biçimde bakalım.

İhtilalden sonraki yıllarda ilgili dönemin sanatçıları ve aydınları diye hitap edilebilecek insanlarının belirli ölçülerde hayata bakış açılarındaki benzerlikle birlikte dikkat çekmeleri ve gerek giyim-kuşam tarzları ve gerekse yaşama dair yaklaşımları da bu dikkat çekme konusunda bu yaşam anlayışını oluşturmuştur diyebiliriz. (Bu paragrafta söz ettiğimiz neden dışında bohem kavramının oluşumuna dair daha birçok anlatım bulunabilir bu yüzden farklı kaynaklara da başvurmanız ilgili kavram hakkında daha sağlıklı bilgi edinmeniz açısından önemlidir.)

İhtilalden sonraki süreçten günümüze kadar hayat içerisinde birçok etkileşim sonucunda da günümüzdeki son halini alan bu kavram TDK’na göre yukarıda bahsettiğimiz anlamına ulaşmıştır diyebiliriz. Tabi ki de bazı tanımlamalarda da bu kavram için ”Çingenelerin göçebe ve başıboş yaşamlarına benzer biçimde günü gününe, tasasız, derbeder bir yaşayışı olan (kimse, genellikle sanat ve yazın çevresinden kimse ya da topluluk).” denmektedir.

Bu makalede anlatılan kavramın gerek tarihsel süreciyle ilgili ve gerekse ne demek olduğuna dair başka anlatımların da söz konusu olması pek doğaldır. Bu yüzden mutlaka farklı kaynaklara da başvurunuz.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. La Boheme Ne Demek?

Bu makalede sunulan tüm bilgilerin internet ortamından alınarak paylaşıldığının bilinmesini isteriz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir